Zimní prohlídky Sloupsko-šošůvské jeskyně

Datum akce: 
Oblast: 
Zaměření : 
Již proběhlo: 
aktualni
Zobrazení: 
tydtyd
Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou už podruhé v historii otevřeny i přes zimu... Zimy se bát nemusíte. V jeskyních je příjemná teplota okolo 8 °C a to, i když je venku pod nulou. Při světlech baterek, které vám zapůjčí si prohlédnete krápníkově zdobenou šošůvskou část jeskyně.

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou jedním z největších zimovišť netopýrů v Moravském krasu a proto byly po dlouhá léta v zimním období veřejnosti uzavřeny. Z dlouhodobého výzkumu a každoročního sčítání netopýrů bylo zjištěno, že většina netopýrů tráví zimní spánek ve Sloupské části. Z tohoto důvodu bylo dovoleno otevřít celou Šošůvskou část jeskyní a Spodní patra jeskyní.   

Šošůvská část je charakteristická bohatou krápníkovou výzdobou (např. znak SŠJ Svícen), menšími prostorami a jednou propastí. Spodní patra vám zase zprostředkují netradiční a dobrodružný zážitek.

Prohlídnout si celou Šošůvskou část lze dvěma způsoby: 
Klasická prohlídka s baterkami (nutná rezervace):
Do jeskyně se vchází u hotelu Broušek a průvodce vám popíše jeskyni klasickým výkladem. Vychází se z jeskyně Kůlna. Svítilny lze zapůjčit na pokladně. 
Cena: Dospělí 120 Kč, Senioři 80 Kč, Slevy 70 Kč
Délka 950 m (70 minut)
Út - Ne v 10:00, 12:00 a 13:00

Historická prohlídka (nutná rezervace):
Do jeskyně se vchází u hotelu Broušek. Průvodci vás v dobových kostýmech a v nářečí provedou odlehčenou, humornější formou. Vychází se z jeskyně Kůlna. 
Cena: 120 Kč, Senioři 80 Kč, Slevy 70 Kč
Délka 950 m 
Út - Ne v 10:00, 12:00 a 13:00

Při světlech baterek, které vám zapůjčí si prohlédnete celou krásně krápníkově zdobenou šošůvskou část (znak SŠJ svícen, průsvitné krápníky a spoustu dalších krápníků různé velikosti a tvarů).

Nebo můžete vyzkoušet život jeskyňáře a zvolit si adrenalinovou zážitkovou trasu ”Po stopách Nagela”. Při této prohlídce si prohlédnete Spodní patra, kudy teče při větším vodním stavu Sloupský potok směrem k propasti Macocha. Stupňovitá propast, kterou se vstupuje do spodních pater, je hluboká cca 70 m. Schází se cca 40 m po schodech, klikatou cestičkou k 12 metrovému Macošskému žebři. Po jeho zdolání se po krátké chvilce ocitnete na dně Stupňovité propasti, přímo v řečišti Sloupského potoka, kde voda protéká pouze za zvýšených stavů vody. Některá místa je nutno prolézt  i po kolenou. Ven z jeskyně se vychází stejnou cestou. 
Cena 500 Kč na osobu, neplatí zde žádné slevy nebo volné vstupy
Nutná rezervace
Út- Ne v 10:00

GPS: 49,411106 16,738132

 

Fotogalerie: 
Termín akce: