Hledání pokladu biskupa Bruna

Datum akce: 
Již proběhlo: 
aktualni
Zobrazení: 
tydtyd
Zábavnou hru pro děti i dospělé nazvanou Hledání pokladu biskupa Bruna si můžete vyzkoušet v nedaleké Kroměříži. Na nejatraktivnějších místech města se sbírají pomyslné mince v podobě razítek. Podaří-li se herní kartu zaplnit plným počtem různých "mincí", tak si každý zdarma z Kroměříže odnesete suvenýr v podobě skutečné mince - vlastnoručně vyražené v Informačním centru pomocí původní technologie.

Na nejatraktivnějších místech ve městě jsou rozmístěny pomyslné mince v podobě razítek. Ten, kdo naplní plným počtem různých „mincí" hrací kartu, zdarma si z Kroměříže odnesete suvenýr v podobě skutečné mince, vlastnoručně vyražené pomocí původní technologie. S ohledem na význam kroměřížského mincovnictví a jako výraz úcty k zakladateli zdejší mincovny biskupovi Karlu II. z Lichtensteinu-Castelcorna se sami turisté mohou stát na chvíli pregéřem a v kroměřížském informačním centru si vyrazit vlastní patnáctikrejcar biskupa Lichtensteina, který se v roce 1694 v Kroměříži skutečně razil.

Hledání pokladu je inspirováno postavou biskupa Bruna ze Schauenburgu, který byl jednou z nejvýznamnějších osobností 13. století, patřil k rádcům českých králů Václava I. a Přemysla Otakara II. a je považován za zakladatele města Kroměříže. Základy skutečné a velmi ceněné tradice ražby mincí v Kroměříži ale položil až kardinál Dietrichstein v roce 1608 a největší věhlas kroměřížské mince získaly za biskupa Karla II. z Lichtensteinu-Castelcorna. Právě on nechal v roce 1665 vybudovat budovu mincovny, která je dnes poslední dochovanou mincovnou na Moravě. Část strojů byla poháněna vodou ze sousedního mlýna a na tehdejší dobu progresivní vybavení mincovny zajišťovalo velmi efektivní ražbu. V následujících letech prý dokonce mincovna produkovala větší množství mincí než císařská mincovna ve Vratislavi, což bylo trnem v oku císařskému dvoru, který po celou dobu mincovny usiloval o odejmutí mincovního práva olomouckým biskupům. Biskupské mince se v Kroměříži razily až do roku 1756.

Kde můžete „mince“ z pokladu biskupa Bruna najít?

-          Informační centrum města Kroměříže

-          Arcibiskupský zámek – návštěvnické centrum

-          Květná zahrada

-          Biskupská mincovna

-          Muzeum Kroměřížska

-          Hotel a pivovar Černý Orel

-          Hotel U Zlatého kohouta

-          Hotel La Fresca

-          Penzion Excelent

-          Arcibiskupské zámecké sklepy

 

Na těchto místech jsou také všem zájemcům k dispozici hrací prázdné hrací karty.

Hledání pokladu doporučujem začít v Informačním centru města Kroměříže.

Provozní doba informačního centra:
pondělí - pátek od 9.00 do 18.00 hod.
sobota od 9.00 do 17.00 hod.
neděle od 10.00 do 17.00 hod.

 

Fotogalerie: 
Termín akce: