S hlavou v oblacích

Datum akce: 
Již proběhlo: 
aktualni
Zobrazení: 
tydtyd
Od 1. do 28. února 2015 se v Galerii Šantovka uskuteční česká premiéra interaktivní výstavy „S hlavou v oblacích“, která představí mnoho unikátních exponátů spojených s letectvím.

Výstava uvede několik letadel v čele s legendárním stíhacím letounem, který se zúčastnil mnoha ozbrojených konfliktů ve službách více než padesáti armád z celého světa - Mig-21MF, piloty od první světové války až po současné supermoderní specialisty určené pro přežití ve stratosféře a jejich výbavu pro přežití při katapultovaní, unikátní kokpity, letecké motory, či letecký trenažér dnes již nevyčíslitelné hodnoty D – 4 Link Trainer. Ten je jeden z posledních tří dochovaných trenažérů pro 1. generaci britských proudových stíhačů na celém světě.

Mezi nejinteresantnější exponáty výstavy patří motor z vrtulníku Mi-8, jenž je spojen s tragickou událostí z roku 1977, kdy po jeho zřícení zemřela Viera Husáková - tehdejší manželka osmého československého prezidenta Gustáva Husáka. Ten celý vrtulník poté nechal spálit napalmem a jen díky nebojácnosti destrukční čety a mnoha letech jeho ukrývaní, se na něj můžeme nyní podívat i my.

Pro návštěvníky bude také připravena speciální letecká škola s reálným simulátorem MiG-21 i 3G trenažérem pro simulaci stavu beztíže a dezorientace v prostoru, jež zažívají stíhací piloti či kosmonauti.

Stručné představení stěžejních exponátů výstavy:

Legendární letadla - mezi nimi bude čnít legenda všech legend, která se zúčastnila mnoha ozbrojených konfliktů a válek, nadzvukový letoun, jehož služeb využívalo více než padesát armád z celého světa k ochraně svých území. Ano, je to Mig-21MF, známý také v kódu NATO jako Fishbed-J.

Pilotní škola - taky tak rádi koukáte k obloze? Vzrušuje vás představa, že se proháníte vysoko nad mraky rychlostí zvuku? Tak přestaňte jen koukat a snít! Na výstavě "S hlavou v oblacích" si můžete opravdu na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je být skutečným pilotem stíhačky! K dispozici budete mít reálný simulátor proslulého stíhacího letounu MiG-21 i gyrotrenažér pro simulaci stavu beztíže a dezorientace v prostoru, jež zažívají stíhací piloti a kosmonauti.

Letecké motory, z kterých jde mráz po zádech - kromě proudového motoru z jednoho z nejznámějších cvičných stíhacích letounů světa - Aero L-39 Albatros či pístového motoru z bájného "Čmeláka", se budete moci seznámit s unikátním exponátem, který již neměl nikdy, nikdo spatřit. Pochází z vrtulníku Mi-8, jež je spojen s tragickou událostí z roku 1977, kdy po jeho zřícení zemřela Viera Husáková - tehdejší manželka osmého československého prezidenta Gustáva Husáka. Ten celý vrtulník poté nechal spálit Napalmem a jen díky nebojácnosti destrukční čety a mnoha letech jeho ukrývaní, se na něj můžeme nyní podívat i my.

Letecký trenažér nevyčíslitelné hodnoty - D - 4 Link Trainer je jeden z posledních tří dochovaných trenažérů pro 1. generaci britských proudových stíhačů na celém světě. Tento exponát má v dnešní době již nevyčíslitelnou hodnotu. Pilot v něm byl zavřený, viděl pouze přístroje a podle jejich hodnot musel odstartovat, doletět na vytyčený cíl a bezpečně přistát, aniž by cokoliv z kokpitu viděl.

Nebeští jezdci posledních 100 let - abyste si mohli udělat komplexní představu o historii vývoje vybavení pro piloty, tak na výstavě se budete moci seznámit i s 5 piloty, 5 fascinujícími postavami z 1. a 2. světové války, z první generace poválečné éry proudových letadel, specialistou určeným pro přežití ve stratosféře až po současného pilota s protipřetlakovými kalhotami a přilbou se zaměřováním. Interesantním doplňkem jistě budou obsáhlé výbavy pro přežití katapultovaných pilotů.

Světově unikátní kokpity - nasát atmosféru fascinujícího světa pilotů budete moci např. i v kokpitu MiG-21MFN č.5603 (nejmodernější varianty MiGu-21), který je jediným kompletní kusem na světě. Pochází z jednoho z šesti modernizovaných MiGů-21, který byl v roce 2005 vyřazen, aby ustoupil novému JAS-39 Gripen, který ho nahradil.

Termín akce: