Zoologická zahrada Zlín-Lešná

Datum akce: 
Oblast: 
Již proběhlo: 
aktualni
Zobrazení: 
tydtyd
Víte, že ve zlínské zoo otevřeli nový pavilon Zátoka rejnoků? Velkoryse pojatá stavba je domovem několika desítek mořských rejnoků druhu siba ománská. Poprvé ve střední Evropě budou mít návštěvníci možnost pozorovat rejnoky a také se jich dotýkat v bazénu o ploše 70 metrů čtverečních s průměrnou hloubkou vody zhruba metr.

ZOO Lešná se nachází nedaleko Zlína a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů. Za jeden den procestujete Afriku, Asii, Austrálii a Jižní Ameriku a seznámíte se s 222 druhy zvířat. Mezi ta nejatraktivnější patří sloni, žirafy, nosorožci, lachtani, lvi, tygři, tučňáci, papoušci, mravenečníci a řada dalších.

Už v roce 1804 začal hrabě Josef Jan Seilern s chovem bažantů na návrší zvaném Leschna, kde stával do roku 1810 původní zámek. Nový zámek byl dokončen v roce 1894, kdy byl již na místě zaveden chov koní. Počátkem 20. století bylo vybudováno přírodopisné muzeum, byl zahájen chov oborních a exotických zvířat, např. jelenů, jeřábů, antilop či emu, a skleník obývalo domácí i cizokrajné ptactvo.

Zoologická zahrada má téměř 48 ha expozičních ploch a chová přes 200 druhů zvířat, mezi nimiž nechybí sloni afričtí, nosorožci tuponosí a mravenečníci. V areálu ZOO se nachází přes 13 000 druhů rostlin, v samotném zámeckém parku roste přes 104 druhů vzácných dřevin a bylin.

Expozice
Afrika ve zlínské zoo - to jsou pavilony ve tvaru domorodých chýší, rozlehlé výběhy s typickými zástupci savců a ptáků afrických savan, polopouštních oblastí i etiopských hor s endemickými paviány dželada, plameňáci brodící se lagunou nebo malý Madagaskar v podobě ostrovních expozic lemurů kata a lemurů vari. Africkou atmosféru dotváří stylová výzdoba interiérů budov, dřevěné skulptury, rytmická hudební kulisa pavilonů a rozmanitá vegetace.

Asie je krásnou a kouzelnou částí zoologické zahrady. Mnohá místa zde přímo lákají k zastavení a odpočinku. Posezení v průchozí voliéře nebo v přístřešku u tygrů ve vás zanechají jedinečný dojem z blízkého setkání se zvířaty.  Exotickou atmosféru podtrhuje řada originálních prvků – nepálské modlitební zvony, praporky štěstí, sochy Budhy, bambusové zvonkohry, kamenné pagody nebo prostředí japonské zahrady.

Červený písek napodobující „rudé srdce Austrálie, věrné repliky termitišť, aboriginské malby na pavilonech a budovách, hluboké tóny didgeridoo nesoucí se vzduchem... Během okamžiku se ze střední Evropy „přenesete“ až na daleký tajuplný kontinent protinožců.

Záplava bujné vegetace, rozmanité vodní plochy, rozlehlé travnaté expozice i ohlušující křik papoušků, písklavé „povídání“ drobných opiček a tóny zampoňas (píšťalové flétny) - i tak se návštěvníkům představuje oblast Střední a Jižní Ameriky. Během jedné hodiny projedete tropickým lesem, bažinatou Amazonií, travnatými pampami a zavítáte i na mořské pobřeží.

Pavilony:

  • Tropická hala Yucatan - zažijete skutečnou atmosféru tropického lesa, projdete se po visuté lávce a objevíte dávnou civilizaci Mayů.
  • Africké pavilony - pavilony ve tvaru domorodých chýší nabídnou setkání se slony, žirafami, nosorožci, zebrami a pštrosy.
  • Amazonie - atraktivní komplex přírodních expozic, kterému dominuje ostrov drobných opiček kotulů veverovitých. V létě zde můžete obdivovat  i aligátory.
  • Etiopie - komplex expozic byl slavnostně otevřen v srpnu roku 2010. K vidění jsou paviáni, damani, jeřábi, nesyti, kladivouši. 
  • Stezka běžce emu - v průchozí australské expozici zavítáte mezi klokany a běžce emu.
  • Ostrov lemurů kata - projdete se ostrovním královstvím lemurů kata.
  • Průchozí voliéry - v rozlehlých voliérách uvidí papoušky, supy, asijské a jihoamerické ptáky z bezprostřední blízkosti.

Otevírací doba:
září 8.30 - 18.00 hod.; říjen 8.30 - 17.00 hod;

1. Hlavní vstup – otevřen celoročně 
- při příjezdu ze Zlína první možný vstup do zoo 
- poblíž zastávka MHD, ČSAD, parkoviště zoo P1 a další soukromé parkovací plochy. 
2. Sezónní vstup - otevřen od 1.4. do 31. 10. 
- při hlavní cestě ve směru na Lukov, zhruba 600 m od hlavního  

Vstupné:
130 Kč (dospělí), 110,- Kč (studenti a senioři), 80,- Kč (děti 3-15 let), 380,- Kč (rodinné: 2+2), 420,- Kč (rodinné: 2+3)

Zámek Lešná Zámek Lešná patří k nejmladším šlechtickým sídlům na Moravě. Pohádková stavba, ve které se mísí novorenesance s novogotikou, se švýcarským stylem i s jistou dávkou novobaroka, je dokonalou ukázkou života šlechty na začátku dvacátého století. Původní majitelé zámku, hrabata Seilernové, si nechali v letech 1887 – 1893 vystavět přepychové sídlo vybavené vším komfortem své doby, včetně vodovodu, ústředního topení, domácího telefonu, prostorných koupelen a splachovacích toalet. Výjimečně dochované interiéry s původním nábytkem a bytovými doplňky okouzlí každého návštěvníka. 

Důležitou součástí interiéru je i zajímavá sbírka předmětů z celého světa. Najdete tu práce ze slonoviny, ebenu, teakového dřeva, ale také antické a egyptské vykopávky.  Prohlídka jedenácti zámeckých sálů trvá 45 minut.

Vstupné: 
50 Kč (dospělí), 40,- Kč (studenti a senioři), 30,- Kč (děti 3-15 let)
- vstupenky do zámku se prodávají před zahájením prohlídky v pokladně zámku
 

Fotogalerie: 
Tagy: 
Termín akce: