Hladomorna v Otaslavicích

Datum akce: 
Oblast: 
Již proběhlo: 
aktualni
Zobrazení: 
tydtyd
Nedaleko od Prostějova můžete v obci Otaslavice navštívit zříceninu gotické hradní věže, které se tu lidově říká hladomorna.

CÍL: hradní zřícenina

NÁROČNOST: nízká

DOSTUPNOST: autobusem nebo autem
Autobus zastavuje na návsi u obecního úřadu.
Odkaz na jízdní řád FTL:
http://www.ftl.cz/bus/primestske/780750.pdf;
http://www.ftl.cz/bus/primestske/780751.pdf

Auto lze zaparkovat na návsi u obecního úřadu a nákupního střediska nebo u kostela.

CHARAKTERISTIKA:
Otaslavice jsou vesnicí ležící 12 km jižně od Prostějova na rozhraní úrodné Hané a prvních kopců Drahanské vrchoviny. První historicky doložená zmínka o vesnici je z r. 1278. Původně zde stály dva hrady. Do dnešních dnů se však zachovala pouze polovina strážní věže horního hradu s erbem rodu Žalkovských, která jako nepřehlédnutelné torzo tvoří již od 15. století dominantu obce. Lidově se této hradní věži říká hladomorna, snad podle ústního podání, kdy sklepní část věže měla sloužit jako vězení.
Pozornost v Otaslavicích upoutají také další kulturní památky jako pseudogotický kostel sv. Archanděla Michaela, kryté barokní schodiště ke kostelu zvané Pavláčka a starobylá renesanční fara. Všechny památky jsou přístupné pouze zvenku.
Ke zřícenině se lze dostat nejlépe od kostela uličkou mezi domky. V bývalé farské zahradě bylo vybudováno Místo vzájemného setkávání s herními prvky pro děti. V centru obce poblí¨ž fotbalového hřiště je také dětské hřiště s různými herními prvky. Občerstvit se lze v místních hostincích.
Otaslavice také nabízí možnost pěších výletů do krásné přírody Drahanské vrchoviny nebo na Obrovu nohu.

 

 

Fotogalerie: 
Termín akce: